Slovenský trh práce čakajú v roku 2025 výzvy s nedostatkom pracovníkov
„Ani v budúcom roku neočakávame žiadne prudké výkyvy miery nezamestnanosti. Pokiaľ bude klesať alebo rásť, tak len v desatinách percent, pričom...
V súčasnom náročnom období, kedy je medzi ľuďmi pohyb značne obmedzený, je potrebné hľadať spôsoby, ako sa aj doma zamestnať či len tak odreagovať. Nie každý má tú možnosť vlastniť záhradku. Avšak aj byt s balkónom nám môže okrem úžitku priniesť aj radosť a skutočný pocit relaxu. Koniec jari nám prináša prvé teplé slnečné lúče a tie si priam pýtajú, aby sme v nich trávili aspoň nejaký čas. Skúste si premeniť ten váš na malú zeleninovú záhradku, prípadne bylinkový alebo len kvetinový raj.
My sme si pre vás pripravili zopár príkladov, ktoré by vás mohli inšpirovať ako na to. Stačí si vybrať to správne podľa podmienok, aké rastlinkám viete dať a oni sa vám za to zakrátko odvďačia.
-----------------------------------------------------
Niet nad to, dať si na raňajky chlebík s maslom, posypaný čerstvou pažítkou. Stačí si odskočiť na balkón a odstrihnúť si. Jej pestovanie je veľmi jednoduché.
Pažítka je rastlinka, ktorá miluje slnečné alebo polotienisté stanovisko. Preto pre svoj zdravý rast aj v interiéri, kde je možné ju pestovať, potrebuje veľa svetla. Ideálne je umiestniť ju na okennej parapete na slnečnej strane. Severná strana by pažítke neprospievala. Bylinky by sa iba ťahali a postupne by strácali aj svoju zelenú sviežu farbu a menili by sa na žlté, nezdravo vyzerajúce steblá.
Je veľmi vďačnou aromatickou rastlinkou, z ktorej sa zbierajú mladé lístky. Tie sa dajú všestranne využiť v kuchyni či už v čerstvom alebo aj sušenom stave. Miluje slnko a teplo, preto ju skôr chránime pred severnými vetrami. Vyžaduje výživnú hlinitopiesočnatú pôdu s dostatkom vápnika. Kvietkami nás obdarí v mesiacoch júl - august.
Oregano je viac ako len korenie. Má veľmi pozitívne účinky proti plesniam, zápalom či kŕčom v bruchu. Možno ho pestovať v skalke ale rovnako tak na balkóne v kvetináči. Ak máte oregano v skalke, na zimu je potrebné ho ostrihať a prekryť lístím. Časť trsu s novými výhonkami potom môžete pred zazimovaním odstrihnúť a zasadiť si do kvetináča. Budete mať tak k tejto bylinke prístup aj počas zimy.
Doteraz sme boli zvyknutí, že môžeme mať petržlenovú vňať po ruke tak, že z odrezaného konca, ktorý dáme do plytkej misky s vodou sa nám zakrátko vyženie vňať. Tá však bude rovnako kvalitná len nejaký čas. Celé leto si môžeme zabezpečiť zakúpenými sadeničkami, či dopestovaním zo semienka, z ktorých vyrastú nádherné zdravé zelené lístky, o ktorých použití je myslím aj zbytočné polemizovať. Vňaťku vždy len odstrihneme a čoskoro dorastie nová a nová.
Aromatická bylinka tymián, priamy príbuzný materinej dúšky, je vďaka svojej špecifickej chuti obľúbeným dochucovadlom nielen do jedál, ale i čajov. Jeho pestovanie je jednoduché a odmena v podobe prírodného antibiotika, stojí za to.
V našich končinách pestujeme tymián prevažne zo semien. Do pareniska ich vysádzame v priebehu marca až apríla. Semienka umiestníme po povrch pôdy a len zľahka ich zatlačíme, nakoľko ku klíčeniu potrebujú svetlo. Počas klíčenia je potrebné udržiavať parenisko stále vlhké. Druhým spôsobom je sadenie zo zakúpených sadeníc. Tymiánu prospieva široký kvetináč.
Žiaden prívarok na kyslo sa nezaobíde bez voňavého lístku z Vavrínu alebo po našom bobkového listu. Pestovanie tejto rastlinky je veľmi nenáročné. Miluje teplo. Veľmi dobre sa jej darí na slnečnej strane, ale znesie aj polotieň. Keď nie je vystavená priamym vetrom, dokáže prezimovať aj v kúte balkóna bez toho, aby sa poškodili jej lístky. Stačí ju zalievať. Občasné vysušenie pôdy jej vôbec neublíži.
Toľko o bylinkách. Každá ma svoje potreby na slniečko či tieň. A ak ich správne umiestnime na balkóne, každá nás dokáže odmeniť. Okrem byliniek však môžeme na balkóne skúsiť dopestovať aj niektoré plodiny.
Ak máme slnečný balkón, môžeme skúsiť dopestovať vlastné jahody. Najideálnejšie je vybrať si z niektorej zo stále rodiacich odrôd. Sadiť ich môžeme do hrantov alebo do závesných kvetináčov, kde je vhodné použiť ťahavé druhy, ktoré okrem úžitku poskytnú pastvu aj pre naše oko.
Teplo a slnko ocenia rajčiny. Ak ste sa rozhodli vypestovať si ich zo semienok, je čas na sadenie. Do mája z nich budete mať pekné mladé rastlinky, ktoré pokojne presadíme do hrantu, či väčšieho črepníka (možno použiť aj obyčajné vedro, ktoré nepoužívame). Z množstva odrôd, ktoré dokážeme kúpiť je najvhodnejšie vyberať si priamo z balkónových odrôd, ktoré majú oveľa menší vzrast ako záhradné. Môžeme ich nechať prevísať z hrantu, alebo pomocou tyčiek či mriežok ich ťahať do výšky. Jeden babkovský tip pre vás: ak na dno záhradného substrátu vysypete zopár rozdrtených nesolených arašídov, dosiahnete ešte krajšiu a kvalitnejšiu úrodu na akú ste možno doposiaľ boli zvyknutí.
Je možné sadiť všeličo. Balkónové maliny či černice, ktorých vzrast je cca 80 cm, rôzne vyšľachtené odrody jabloní či sliviek, ale rovnako tak reďkovky, mladé kapustičky a podobne. Je to len na vás, s čím sa rozhodnete experimentovať. A v konečnej fáze, nie je nič krajšie ako ozdobiť váš balkón kvetmi.
Mandevilla - táto nádherná rastlina inak nazývaná tiež Sundevilla miluje slnko. Hoci mnohé rastliny vplyvom slnka prídu o svoje krásne listy, táto kvetina si svoje voskovo pôsobiace listy uchová aj pri silnom slnku krásne zelené po celé leto a popritom vás odmení nádhernými veľkými kvetmi v sýtych farbách. Najčastejšie sfarbenie je červené / cyklámenové, ružová / žltá či biela. Táto popínavá rastlinka však pre svoju krásu potrebuje špagát, tyčku alebo konštrukciu, okolo ktorej sa bude postupne sama ťahať a tak ju prípadný vietor potom nezlomí.
Aké ďalšie kvety sú ideálne na balkón sa dočítate tu.
Veľmi vďačné a nenáročné a dokážu vám svojou vôňou vyčarovať úžasnú pohodu pri ich posedení v čase relaxu.
Balkón môže poskytnúť úžasnú pohodu, relax nie len nám ale môžeme pomôcť aj drobnému hmyzu umiestnením malého hmyzieho domčeka. Teraz z jari vám budú veľmi vďačne napríklad čmeliačiky. Domček si dokonca môžete vyrobiť aj doma.
A nebojte sa, sú mierumilovné a je radosť pozorovať ich, ako v slnečný deň začnú prilietať k zvolenej rúrke a neskončia, až kým svoje potomstvo neuložia dnu a starostlivo si ho neuzavrú. Sú to pracovití drobní murári 😉. Keď príde ich čas, jednoducho znova priletia, dierku vyhrabú a odletia si do prírody.