IT sektor sa už nevyvíja rovnako ako pred pandémiou.
Aj keď dopyt po odborníkoch rastie, mzdy stagnujú. Rýchly vývoj technológií spojených s umelou inteligenciou a pokračujúca digitalizácia vo...
Aké sú najdôležitejšie trendy, ktoré budú mať na pracovný trh na Slovensku vplyv v roku 2025? Odborníci na personalistiku z agentúry Grafton predikujú, že určujúca by mala byť aj naďalej najmä nízka miera nezamestnanosti. Tá bude okrem iného tiež dôvodom tlaku na ďalšie zvyšovanie miezd či spružnenie pravidiel ekonomickej migrácie. Na našom trhu práce sa odrazí aj situácia v nemeckej, a tým i v slovenskej ekonomike a výkonnosť priemyslu, najmä kondícia sektoru automobilovej výroby.
V roku 2024 u nás počet ľudí bez práce klesal a miera nezamestnanosti pravidelne prekonávala historické minimá. Podľa personalistov bude trh práce ovplyvňovaný nízkou nezamestnanosťou aj naďalej. „Ani v budúcom roku neočakávame žiadne prudké výkyvy miery nezamestnanosti. Pokiaľ bude klesať alebo rásť, tak len v desatinách percent, pričom predpokladáme, že i v roku 2025 bude Slovensko atakovať historicky najnižšiu úroveň miery nezamestnanosti,“ hovorí Martin Malo, riaditeľ personálnej agentúry Grafton Slovakia a Gi Group.
Úbytok ľudí na pracovnom trhu je realitou vo všetkých okolitých štátoch, pričom demografický vývoj jasne ukazuje, že tento trend bude pokračovať aj naďalej. Nedostatok kandidátov pritom robí z trhu práce na Slovensku „trh riadený uchádzačmi“. Aj na základe toho odborníci z Graftonu očakávajú, že mzdy u nás naďalej porastú. „Hoci dnes už medziročne rastú nielen nominálne, ale aj reálne mzdy, následky kumulatívnej inflácie za posledné 4 roky zatiaľ nedobehli,“ konštatuje M. Malo. „V budúcom roku očakávame ďalší tlak na zvyšovanie miezd, ktoré by mali rásť rýchlejšie než je priemer rastu miezd v Európskej únii,“ predpokladá riaditeľ personálnej agentúry.
Šedú zónu trhu práce, ktorá sa na Slovensku so začiatkom ruskej agresie na Ukrajinu výrazne zväčšila, by sa malo podariť v budúcom roku výrazne regulovať prostredníctvom legislatívy. Podľa špecialistov z Graftonu by zamestnávatelia určite ocenili aj pozitívne zmeny v pravidlách ekonomickej migrácie, ktoré by mohli pomôcť zmierniť nedostatok vhodných kandidátov na našom pracovnom trhu. Ide predovšetkým o zrýchlenie a digitalizáciu vízovej politiky, akceleráciu najímania zahraničnej pracovnej sily a zníženie administratívnej záťaže spojenej so zahraničnými kandidátmi. Či k takýmto zmenám dôjde, je však otázkou na vládu SR, prípadne na rezorty, v ktorých gescii je ekonomická migrácia.
Ďalším z určujúcich faktorov pre náš trh práce by v roku 2025 mohli byť rast alebo stagnácia nemeckej, a tým i slovenskej ekonomiky, a výkonnosť nášho priemyslu. Nemecká ekonomika môže podľa Martina Mala ovplyvniť predovšetkým rast HDP na Slovensku, na pracovný trh všeobecne a ani na mieru nezamestnanosti by však podľa jeho slov nemala mať dramatický vplyv. „Slovenský trh práce dlhodobo bojuje s nedostatkom kandidátov, vykazuje vysokú mieru fluktuácie a nízky rast produktivity. Preto i prípadný mierny rast miery nezamestnanosti spôsobený poklesom vývozu a výroby nebude mať na pracovný trh negatívny vplyv, naopak, dôjde k jeho spružneniu.“
Keďže na Slovensku sa celosvetovo vyrába najvyšší počet vozidiel v prepočte na počet obyvateľov, veľkou otázkou je najmä výkonnosť automobilového priemyslu, ktorý je u nás ťažiskový. „Tuzemským automobilkám sa zatiaľ darí nad očakávanie dobre, hoci aj ony zápasia s operatívnymi komplikáciami, najmä s vplyvom zvyšujúcich sa fixných i variabilných nákladov. Dlhodobo vykazujú rast taktiež sektory zdieľaných podnikových služieb, energetiky a zbrojného priemyslu, ktorý hrá v našom hospodárstve čoraz významnejšiu rolu,“ uzatvára M. Malo, ktorý zmenu v týchto dlhodobých trendoch v blízkej budúcnosti nepredpokladá.
Katarína Droppová, PR Consultant, 10/10 COMMUNICATIONS, +421 948 288 228, katarina.droppova@1010comms.sk
Erika Kuhnová, PR Consultant, 10/10 COMMUNICATIONS, +421 903 592 384, erika.kuhnova@1010comms.sk
Personálna agentúra Grafton Slovakia bola založená v roku 2004 a v súčasnej dobe pôsobí v Bratislave, Nitre, Košiciach, Prešove a Žiline. Je súčasťou Gi Group Holding. Svojim lokálnym aj medzinárodným klientom, ako i uchádzačom o prácu ponúka široké portfólio služieb v oblasti náboru, dočasného pridelenia zamestnancov a talent manažmentu či rôznorodých HR riešení. Pripravuje tiež na mieru riešenia outsourcingu alebo kompletné zaistenie servisu náboru riadením celého procesu ako hlavný dodávateľ. Patrí medzi popredných poskytovateľov outplacementových služieb a poradenstva, ako aj výberu zamestnancov pomocou assessment centier, špeciálnych testov a dodatočne ponúka poradenský servis v oblasti ľudských zdrojov. Viac na www.grafton.sk
Gi Group Holding je prvá talianska nadnárodná spoločnosť pôsobiaca v oblasti zamestnávania a zároveň je jedným zo svetových lídrov v oblasti služieb zameraných na rozvoj trhu práce. Skupina pôsobí v oblasti dočasného pridelenia i zamestnávania na hlavný pracovný pomer, ďalej potom vyhľadávania a výberu zamestnancov, executive search, školenia, podpory relokácie, outsourcingu a poradenstva v oblasti personálnych a administratívnych služieb. Spoločnosť zamestnáva viac než 6 000 zamestnancov a vďaka svojej priamej prítomnosti a strategickým partnerstvám pôsobí vo viac než 100 krajinách Európy, APAC, Ameriky a Afriky. Gi Group Holding poskytuje služby viac než 20 000 klientskych spoločnostiam a s tržbami vo výške 3,3 miliardy EUR (2021) je 5. najväčšou európskou personálnou firmou a 16. na svete (podľa Staffing Industry Analysts). www.gigroupholding.com