Najväčšie rozdiely v mzdách žien a mužov
Bratislava 10. októbra 2024 - Podľa dát Štatistického úradu SR bol v roku 2023 medzi mzdami mužov a žien najväčší rozdiel v Trenčianskom kraji...
28. januára 2019 - Akú otázku na prijímacom pohovore považujú Slováci za najhoršiu? Podľa prieskumu personálnej agentúry Grafton Recruitment je to suverénne táto: „Kde sa vidíte o 5 či 10 rokov?“ Uchádzačom prekážajú aj otázky týkajúce sa rodinného stavu, detí či sexuálnej orientácie. Pretože v tom druhom prípade ide o záležitosti, na ktoré sa personalisti ani nesmú pýtať, odborníci radia ponechať to bez odpovede. Naopak, kandidáti by si mali pripraviť reakcie na otázky súvisiace s ich silnými a slabými stránkami či motiváciou pracovať v danej spoločnosti.
Na prijímacom pohovore sa môžu uchádzači stretnúť s celým radom otázok, a to od tých štandardných a predpokladateľných až po pomerne zvláštne. Niektoré zámerne majú kandidáta vyviesť z komfortnej zóny, iné skúmajú logické uvažovanie alebo rýchlosť úsudku. „Na všetky otázky sa snažte odpovedať stručne, pozitívne a pravdivo,“ odporúča Jitka Součková, marketingová manažérka Grafton Recruitment. Niektoré otázky, žiaľ, personalisti kladú bez akéhokoľvek dôvodu, nie sú relevantné, etické, ba dokonca ani legálne.
Pozor na zakázané témy
Z prieskumu Graftonu vyplýva, že 17 % respondentov sa sťažuje na otázky o rodinnom stave, veku alebo počte detí. Tieto otázky však personalisti ani nemajú klásť. Podľa zákonníka práce nesmú na prijímacom pohovore zaznieť ani otázky o zdravotnom stave a tehotenstve, sexuálnej orientácii, vierovyznaní a politickom zmýšľaní, ale ani o rodinnej a osobnej situácii uchádzača. Otázkam typu „Máte deti?“, „Ste slobodní/-á?“, „Kto vám bude strážiť deti počas ich choroby?“, „Plánujete ísť na materskú dovolenku?“ a podobne sa teda kandidáti môžu s poukázaním na predmetný úzus vyhnúť.
Až desatina respondentov sa počas svojich prijímacích pohovorov stretla aj s otázkami, ktoré – nie neoprávnene – považovali za nevkusné či dokonca urážlivé. „Otázky o veľkosti poprsia, častosti návštev WC počas zmeny, politických preferenciách či počte kamarátov naozaj nie sú relevantné a je úplne v poriadku upozorniť na to personalistu, ktorý ich nebodaj kladie,“ nabáda Jitka Součková.
Pripravte sa na základné otázky
Za najhoršiu na prijímacom pohovore označilo takmer 21 % respondentov otázku, kde sa vidia o určitý počet rokov. Táto otázka je pritom u odborníkov na nábor zamestnancov veľmi obľúbená: jej prostredníctvom sa totiž snažia dozvedieť, aké má uchádzač profesijné ambície a ciele. Preto by sa kandidáti mali na ňu vopred pripraviť.
„Na zoznam neobľúbených otázok sa v našom prieskume dostali i ďalšie z tých relevantných. Hoci ich až štvrtina uchádzačov považuje za hlúpe a neprofesionálne, patria na pracovný pohovor a kandidáti by si mali premyslieť, ako na ne odpovedia. S veľkou pravdepodobnosťou ich dostanú na väčšine pracovných pohovorov,“ upozorňuje Jitka Součková.
Ide najmä o tieto otázky:
Top 5 najhorších otázok podľa kandidátov:
Kde sa vidíte o XY rokov?
Máte deti?
Ste ženatý/vydatá?
Prečo práve naša spoločnosť?
Aké sú vaše silné a slabé stránky?
Top 5 otázok, ktoré kandidáti síce považujú za nenáležité, ale sú relevantné:
Prečo práve naša spoločnosť?
Aké sú vaše silné a slabé stránky?
Prečo odchádzate zo svojho súčasného zamestnania?
Aká je vaša predstava o mzde?
Čo bude vaším prínosom pre našu firmu?