Najväčšie rozdiely v mzdách žien a mužov
Bratislava 10. októbra 2024 - Podľa dát Štatistického úradu SR bol v roku 2023 medzi mzdami mužov a žien najväčší rozdiel v Trenčianskom kraji...
Podľa personalistov je totiž tradične konkurencia na trhu po štátniciach na školách vyššia a firmy si môžu stanoviť prísnejšie kritériá pri hľadaní vhodných uchádzačov o zamestnanie.
Bratislava 26. mája (TASR) - Študenti vysokých škôl by si mali začať hľadať prácu ešte pred štátnicami. Nájsť si zamestnanie na poslednú chvíľu sa totiž nemusí absolventom vyplatiť. Podľa personalistov je totiž tradične konkurencia na trhu po štátniciach na školách vyššia a firmy si môžu stanoviť prísnejšie kritériá pri hľadaní vhodných uchádzačov o zamestnanie.
Ako uviedla personálna agentúra Grafton Slovakia, na trhu práce sa po štátniciach ocitnú absolventi vysokých škôl, ktorí s očakávaním vyhľadávajú pozvania na pracovné pohovory. Štatisticky sa v tejto situácii ročne ocitne viac ako 60.000 absolventov vysokých škôl, ako aj 40 % absolventov stredných škôl, ktorí nepokračujú vo vzdelávaní na vysokých školách. Zaužívaný zvyk najprv škola, potom práca, už pritom podľa personalistov dávno nie je in. Personalisti sa zhodli, že absolventi by si mali prácu začať hľadať ideálne dva mesiace pred štátnicami, prípadne pracovať už počas štúdia vo forme praxe, stáže, brigády a následne po štátniciach plynule pokračovať v trvalom pracovnom pomere.
"Určite je lepšie hľadať si prácu v predstihu a nespoliehať sa, že si ju nájde absolvent na poslednú chvíľu. Je veľa študentov, ktorí sa rozhodnú, že si prácu začnú hľadať až po skončení štúdia, avšak keď si to povie naraz niekoľko tisíc študentov z jednotlivých univerzít, môže sa stať, že konkurencia bude vyššia a firmy si stanovia náročnejšie kritériá na kandidátov, keďže bude príval nových potenciálnych zamestnancov," skonštatovala senior konzultantka spoločnosti Grafton Slovakia Dagmara Haľamová.
Najlákavejšie a najžiadanejšie pozície, ktoré absolventi s obľubou vyhľadávajú sú najmä v oblasti ľudských zdrojov, marketingu či vo financiách. Sú dopytované aj všetky manažérske pozície. "U profesijne mladých kandidátov zaznamenávame dopyt po práci v administratívne a majú záujem aj o obchodnícke a junior manažérske pozície, ako tím líder či supervisor," priblížila manažérka pobočky Grafton Slovakia v Košiciach Anna Ričányová.
Každá spoločnosť má pritom svoje špecifiká a kritériá podľa ktorých hľadá zamestnancov. Profil ideálneho zamestnanca závisí od typu pozície. Na komunikatívne pozície potrebujú zamestnávatelia najmä jazykovo vybavených kandidátov s dynamickým a asertívnym vystupovaním. Na finančné pozície sú podľa spoločnosti vyhľadávaní kandidáti s ekonomickými základmi, pokojnou povahou a analytickým myslením. Ideálny absolvent podľa Ričányovej ovláda angličtinu na pokročilej úrovni a ďalší svetový jazyk na aspoň mierne pokročilej úrovni, má za sebou účasť na zahraničných študijných či pracovných pobytoch. "Taktiež sa vie oprieť o svoje teoretické skúsenosti vo forme semestrálnych projektov, bakalárskej a záverečnej diplomovej práce, počas štúdia nadobudol pracovné skúsenosti na Slovensku či už vo forme stáže alebo brigádnického pracovného pomeru, je aktívny a rieši svoju pracovnú budúcnosť už v dostatočnom časovom predstihu," dodala Ričányová.
Pôvodný článok si môžete prečítať TU.