Najväčšie rozdiely v mzdách žien a mužov
Bratislava 10. októbra 2024 - Podľa dát Štatistického úradu SR bol v roku 2023 medzi mzdami mužov a žien najväčší rozdiel v Trenčianskom kraji...
Končíte štúdium a chcete si nájsť zamestnanie? Každý rok brány slovenských škôl opustia desaťtisíce mladých ľudí. Čo ich čaká na trhu práce?
Personálna spoločnosť McROY Slovakia zostavila pre Nový čas rebríček najčastejších pracovných pozícií vhodných aj pre absolventov. Aké možnosti máte?
Začiatok roka 2016 bol na slovenskom trhu práce zatiaľ najúspešnejším obdobím od roku 2009, keď vypukla celosvetová ekonomická kríza. Miera evidovanej nezamestnanosti je na najnižšej úrovni takmer za sedem rokov. To sa premieta aj do rozsahu možností zamestnať sa. Portál Profesia.sk v máji zaznamenal medziročný prírastok ponúk vhodných aj pre absolventov o 52 %. „Tieto ponuky rástli dokonca rýchlejšie ako ostatné, zaznamenali sme medziročný nárast o 31 %,“tvrdí hovorkyňa spoločnosti Katarína Klembalová. Výška mzdy závisí najmä od toho, či máte prax a kde sa práca nachádza. „Inú sumu zarobí absolvent, ktorý počas školy získal prax a je z Bratislavského kraja, ako niekto bez praxe v okrese Rimavská Sobota,“ povedal Branislav Holík, manažér z McROY Slovakia.
Zdroj: Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny
Firmy znižujú nároky na IT gramotnosť
Pokračovanie článku pod reklamou
- Inštitút pre verejné otázky analyzoval digitálne zručnosti ľudí, ktorí v rokoch 2011 a 2015 pridali svoj životopis na Profesia.sk
- výsledkom analýzy je, že požiadavky zamestnávateľov na e-Skills sa znižujú
- kým v roku 2011 si používateľské počítačové znalosti vyžadovalo 36 % nových pracovných ponúk, vlani necelých 29 %
- ubudlo najmä ponúk podmienených znalosťami na pokročilej alebo expertnej úrovni
- najčastejšie sa zmiernili požiadavky na inžinierske a technické pozície,podiel pracovných ponúk, ktoré si vyžadujú počítačové znalosti, sa za štyri roky znížil zo 42 % na 32 %
Zdroj: Profesia.sk, IVO (e-Skills a trh práce na Slovensku)
Vezmite aj horší džob
Štyri až deväť mesiacov - tak dlho trvá väčšine nezamestnaných absolventov nájsť si prácu. Personalisti zo spoločnosti Adecco Slovakia upozorňujú, že príliš dlhý čas v pozícii nezamestnaného vyčerpáva rodinný rozpočet, a najmä sebavedomie absolventa. Ďalším dôsledkom je strata pracovných návykov, ktorá môže ešte zhoršiť jeho vyhliadky na uplatnenie. Ak vás situácia donúti ísť na úrad práce, opýtajte sa na absolventskú prax. Môžete získať chýbajúce praktické skúsenosti.
Absolventská prax
- dôležité je, či ste mladší ako 26 rokov, či ste denné štúdium ukončili pred menej ako dvoma rokmi a či ste ešte nemali pravidelné zamestnanie
- ešte musíte splniť jednu podmienku - byť v evidencii úradu práce najmenej jeden mesiac
- prax trvá najmenej tri mesiace a najviac šesť mesiacov, 20 hodín týždenne
- úrad vám poskytuje príspevok vo výške 65 % životného minima (128,76 €) mesačne
- príspevok sa kráti za dni voľna a za ďalšie absencie
O akú prácu sa zaujímajú
Absolventi s obľubou vyhľadávajú prácu v oblasti ľudských zdrojov, marketingu či financií. Mnohí netaja záujem o manažérske posty. „U profesijne mladých kandidátov zaznamenávame dopyt po práci v administratíve a majú záujem aj o obchodnícke a junior manažérske pozície ako team leader či supervisor,“ povedala Anna Ričányová z Grafton Slovakia.
Zdroj: McRoy Slovakia
Ako vyzerá ideálny absolvent
- ovláda angličtinu na pokročilej úrovni a ďalší svetový jazyk aspoň na mierne pokročilej úrovni
- zúčastnil sa na zahraničných študijných pobytoch
- vie zužitkovať získané teoretické poznatky
- počas štúdia pracoval, ráta sa aj stáž alebo brigáda
Dajte si pozor na zmluvu
Navrhol vám zamestnávateľ, že vám oficiálne prizná len časť platu a zvyšok vám vyplatí na ruku? Takáto „dohoda“ sa vám nemusí oplatiť. Od výšky vykázaného príjmu totiž závisí výška dávok zo Sociálnej poisťovne. Ak máte podozrenie voči svojej firme, v pobočke poisťovne si môžete overiť, či vás nepoškodzuje. Nepriznaná časť mzdy vám môže skomplikovať aj cestu k úveru. Banke nemusí stačiť váš vykázaný príjem.
Čo radia personalisti
1. Zreálnite svoje nároky na výšku platu
- Mnohí absolventi majú neprimerané očakávania, najradšej by zarábali toľko ako dlhoroční manažéri. Zabudnite na to! Uskromnite sa, uvedomte si, že najprv musíte firmu presvedčiť o svojich schopnostiach.
2. Zdokonaľujte sa v jazykoch, učte sa
- Jazykovo vybavený absolvent je spásou pre každého personalistu. Ak ešte len navštevujete jazykový kurz, spomeňte mu to.
3. Nečakajte, že práca príde za vami, vycestujte za ňou
- Ak vám robí problém vycestovať na pohovor, ako by ste dokázali dochádzať do práce? Pouvažujte o tom, ako ďaleko by ste mohli cestovať, prípadne, či by ste sa presťahovali.
4. Snažte sa odlíšiť od ostatných
- Ak váš životopis pôsobí ako desiatky ďalších, asi personalistu nezaujmete. Ak sa systematicky niečomu venujete, zdôraznite to. Pochváľte sa mimoškolskou činnosťou.
5. Dbajte na to, ako pôsobíte na sociálnych sieťach
- Odpustite si vulgárne komentáre a nevhodné fotografie, napríklad zo záťahu s priateľmi. Vaša online reputácia môže byť rovnako dôležitá ako životopis.
Zdroj: Grafton Slovakia, Adecco Slovakia
Pôvodný článok si môžete prečítať TU