Programátor SAP systému.
Rieši čiastkové prvky IT bezpečnosti, ktoré do detailu analyzuje. Podieľa sa na hodnotení rizík a návrhov prípadných riešení.
Špecialista prípravy testovacích skrípt a testovacích návrhov. Analyzuje tiež výsledky testovania a navrhuje ďalší postup.
Vyvíja aplikácie pre mobilné telefóny a tablety na rôznych platformách (Android, iOS, Windows Phone). Podieľa sa aj na implementácii nových funkcií a testovaní vyvíjaných aplikácií.
Podporuje ostatné oddelenia vo firme z pohľadu IT bezpečnosti a podieľa sa na tvorbe nových pravidel, analyzuje procesné a technické požiadavky. Vypracováva bezpečnostné metodiky, podieľa sa na auditoch, ktoré vyhodnocuje a kontroluje plnenie.
Definuje a analyzuje požiadavky na štruktúru dát, s ktorými pracuje informačný systém. Výsledkom tohto procesu je dátový model. Dátové modely popisujú (definujú) formát a štruktúru dát v systémoch a určujú vzájomné vzťahy jednotlivých dátových prvkov navzájom, čím reprezentujú vymedzenú časť reality. Vo výslednom systéme to umožňuje s týmito dátami manipulovať a využívať ich pre účel, na ktorý boli do tohto systému vložené. Jeho práca sa využíva najmä pre návrhy databáz a dátových úložísk, integrácii informačných systémov a správe dát.
Má podobný profil ako Architekt riešení vyššie. Zameriava sa ale predovšetkým na HW a s tým spojený SW.Nejde však o aplikácie.
Trvá niekoľko rokov vypracovať sa na pozíciu architekta riešení, často tomu predchádza pozícia Development Leadera (Vedúci rozvoja), ktorého rola a požadované schopnosti sú v mnohých ohľadoch podobné. Solution architect je veľmi dobre platený člověk, podmienkou pri tejto pozícii je však niekoľko ročná prax, aby disponoval požadovanými kvalitami. Je to osoba, ktorá v rámci projektu zastrešuje všetko od návrhu projektu cez komunikáciu k vývoju, riešenia vzniknutých problémov, komunikáciu s PM, dodávateľmi a ďalšími stranami tak, aby všetko bolo navrhnuté a fungovalo podľa plánu a zadania.
Audituje celé IT vybavenie vnútri spoločnosti, vyhodnocuje nástroje, ktoré firma používa, a ktoré má na IT k dispozícii. Formuluje návrhy ďalšieho smerovania v budovaní IT infraštruktúry. Veľmi často sú audítori a analytici IT bezpečnosti, táto pozícia sa však obvykle nešpecializuje jedným smerom.
Bezpečnostný inžinier sa stará vo firme o sieťovú infraštruktúru z pohľadu bezpečnosti, poskytuje podporu help desku, analyzuje problémy a navrhuje ich riešenie. Pracuje so sieťovými nástroji, ako je Cisco, routing, switching, VPN a pod.
Napomáha spoločnostiam zisťovať a učiť sa nové možnosti a stratégie využitia vlastných dát. Konzultanti kombinujú znalosti technológií a biznisu na to, aby zvýšili spoločnosti ziskovosť, efektivitu a ušetrili prevádzkové náklady.
Tento dátový expert je zodpovedný za navrhovanie a vytváranie online analytického spracovania (OLAP)dát. Pracuje s viacrozmernými i relačnými databázami. Používa algoritmy na ťažbu dát a vytvára a navrhuje tabuľky. Okrem práce s databázami píše aj dotazy a návrhy zostáv. Vytvára databázy pre ukladanie veľkého množstva údajov (DWH).
Je spojkou medzi „biznisom“ a IT oddeleniami spoločnosti. Je tlmočníkom požiadaviek, ktoré transformuje tak, aby boli zrozumiteľné ďalším oddeleniam. Je od neho vyžadovaná analýza a návrh riešenia požiadaviek „biznisu“ za pomoci technológií. Používa technológie Jira, Selenium, UML alebo aj nástroje spojené s integráciami.
Posúdi potreby organizácie a navrhne plán na určenie spôsobu využitia cloudovej technológie na dosiahnutie operatívnych cieľov. Kombinuje špičkovú technológiu s prvotriednymi plánovacími a riadiacimi schopnosťami.
Cloudový inžinier je IT špecialista, ktorý je zodpovedný za všetky technologické úlohy spojené s cloud výpočtom, vrátane návrhu, plánovania, správy, údržby a podpory.
Navrhuje, implementuje, migruje alebo udržuje cloudové aplikácie, procesy alebo výpočtové systémy pre organizáciu. Jeho práca zahŕňa inštaláciu a konfiguráciu softvéru, ako aj prispôsobenie požiadaviek podľa potrieb spoločnosti.
C# možno použiť na vytváranie menších i väčších informačných systémov, databázových programov, webových aplikácií a webových stránok, webových služieb, formulárových aplikácií v systéme Windows, softvér pre mobilné zariadenia (PDA a mobilné telefóny) atď.
Zodpovedá za vývoj v jazyku C/C++, programovanie aplikácií/IS a pod. Koordinuje činnosti na projektoch vývoja, môže sa podieľať na architektúre a testovaní riešení.
Je zodpovedný za inštaláciu, prevádzku a správu informačných databázových systémov (výkon, integrita, bezpečnosť) v organizácii.
Vyvíja databázy (čiže dátovú základňu), čo je určitá usporiadaná množina informácií (dát), uložená na pamäťovom médiu. V širšom zmysle sú súčasťou databázy aj softvérové prostriedky, ktoré umožňujú manipuláciu s uloženými dátami a prístup k nim.
Zhromažďuje a analyzuje veľké súbory štruktúrovaných a neštruktúrovaných údajov. Kombinuje informatiku, štatistiku a matematiku. Analyzuje, spracováva a modeluje údaje a následne interpretuje výsledky, aby vytvoril strategické plány. Je analytický odborník, ktorý využíva svoje schopnosti v oblasti technológií a spoločenských vied na vyhľadávanie trendov a správu údajov. Využíva tiež znalosti z odvetvia, kontextové porozumenie a skepticizmus voči existujúcim predpokladom s cieľom nájsť riešenia obchodných problémov.
Skúma dáta pomocou nástrojov na analýzu údajov a získava z nich informácie užitočné pre manažment. Pomocou logických prístupov a technológií (programovacie jazyky) je schopný vo veľkom množstve údajov identifikovať vzory, súvislosti a trendy, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť rozhodnutia manažmentu, a tým i výkonnosť podniku.
Je zodpovedný za dodávku IT riešení zákazníkom, vrátane riadenia projektov vývoja a implementácie riešení. Zároveň je v kontakte s klientom, rieši všetky detaily dodávok, sleduje termíny, monitoruje a následne prezentuje stav projektov, rieši vzniknuté problémy, a pod. Môže riadiť tím projektových manažérov.
Špecialista na IT technológie na rozhraní medzi softvérom a hardvérom.
Manažér, vedúci pracovník alebo skúsený a odborný špecialista v oblasti IT technológií, na pomedzí softvéru a hardvéru.
Implementuje, upgraduje alebo podporuje ERP systémy, ktoré sú nevyhnutné pre činnosť spoločnosti. ERP (Enterprise Resource Planning, systém pre plánovanie podnikových zdrojov) je informačný systém, ktorý integruje a automatizuje veľké množstvo procesov súvisiacich s relevantnými činnosťami podniku. Typicky ide o výrobu, logistiku, distribúciu, správu majetku, predaj, fakturáciu a účtovníctvo.
Programuje to, čo vidí bežný používateľ, napríklad webové stránky, e-shopy, aplikácie a ďalšie.
Programátor, ktorý zvláda vývoj backendovej časti aplikácie (logiky), zvyčajne v jazykoch C# alebo Java, a zároveň je schopný vyvíjať aj frontendovú časť (viditeľnú) pomocou štandardných frontendových technológií, ako sú JavaScript a jeho frameworky, CSS, HTML.
HW vývojár, ktorý je pripojený k internetu a komunikuje s inými zariadeniami. Často sú pripojené ku cloudu. V súčasnosti je to veľmi prestížna oblasť.
V rámci oddelenia kvality je zodpovedný za kvalitu vývojárskej práce podľa medzinárodnej certifikácie ISO. Často sa zúčastňuje na certifikačných auditoch a dohliada na dodržiavanie pravidiel daných metodológií ISO.
Analyzuje požiadavky business analytika z pohľadu IT a definuje prvé kroky k implementácii IT riešení. Pripravuje údaje a úzko spolupracuje s IT architektom. Nemusí definovať len zadania na vytvorenie napr. nového softvéru, ale môže tiež analyzovať existujúcu IT infraštruktúru, IT aplikácie a iné.
Podieľa sa na strategickej vízii a cieľoch, je zodpovedný za informačný systém (softvér, hardvér, databázy, štruktúra IT).
Je zodpovedný za vývoj v jazyku Java, programovanie aplikácií/IS atď. na vyššej úrovni. Koordinuje činnosti na projektoch vývoja, môže sa podieľať na architektúre riešení a testovaní.
Pracuje na vývoji webových aplikácií v jazyku JavaScript.
Poradca pre interné procesy spoločnosti v súvislosti s IT bezpečnosťou a poradca pre externých zákazníkov.
IT expert plne zodpovedný za bezpečnosť IT infraštruktúry a prevádzku softvérového vybavenia spoločnosti.
Je zodpovedný za vedenie tímu alebo tímov IT technickej podpory rôznych úrovní. Je zodpovedný za KPI, motiváciu, odmeňovanie, technické vedenie, vzdelávanie a školenie. Ďalej má na starosti organizáciu práce, plánovanie zmien, nastavenie procesov a sledovanie kvality práce.
Má na starosti riadenie SW vývoja (vývoja informačných systémov, aplikácií, a pod.) a tímu SW vývojárov, testerov, analytikov. Je tiež zodpovedný za vedenie tímu, motiváciu, hodnotenie a rozvoj.
Zaisťuje správu a dohľad nad sieťovými prvkami (routery, switche a pod.) a sieťovou infraštruktúrou, monitoruje chod systémov a je zodpovedný za riešenie technických problémov, problem management a reporting. Okrem toho sa môže podieľať na návrhoch (dizajnu) siete, na projektoch implementácie sieťovej infraštruktúry a konfigurácie zariadení, na architektúre riešení. V niektorých prípadoch môže spolupracovať aj na vývoji sieťových komponentov a aplikácií.
Je zodpovedný za vývoj v jazyku PHP, programovanie aplikácií/IS a pod. Koordinuje činnosti v rámci projektov vývoja, môže sa podieľať na architektúre riešení a testovaní.
Môže sa označovať aj ako Program manager. Nezodpovedá za konkrétny jednotlivý projekt (napr. implementáciu nového účtovného systému), ale má na starosti celú jednu časť infraštruktúry alebo dokonca softvérové vybavenie. V prípade dodávateľskej spoločnosti to môže byť skôr pracovník predaja/marketingu zodpovedný za konkrétny výrobok alebo službu. V takom prípade je držiteľom najväčšieho know-how daného produktu v danej spoločnosti.
Programátor bez praxe s teoretickými znalosťami programovania, absolvent rekvalifikačného kurzu programovania, laik a nadšenec IT technológií a programovania.
Hlavnou úlohou vedúceho projektu je organizovať ľudí a spravovať rôzne úlohy na dosiahnutie určitého cieľa. Ciele alebo „projekty“ sa môžu značne líšiť (napr. zavedenie dátového skladu, prechod na iný CRM systém či zlúčenie spoločností a ich IT). Hoci nastavenia môžu byť veľmi odlišné, manažéri majú niektoré univerzálne atribúty. Všetci sa zameriavajú na riadenie ľudí, sledovanie jednotlivých úloh, ktoré je potrebné vykonať, aby sa dosiahol daný cieľ. Medzi úlohy PM patrí aj tvorba rozpočtu a časového plánu.
Je zodpovedný za vývoj v relatívne jednoduchom skriptovacom programovacom jazyku Python. Programuje často plnohodnotné aplikácie vrátane používateľských rozhraní.
Určuje strategickú víziu, hodnotí efektívnosť riadenia a výkonnosť útvaru, analyzuje informačné systémy a ich spoľahlivosť a výkonnosť.
SAP konzultant je prvý kontakt pre zákazníka pri implementácii podnikového informačného systému. Vysvetľuje a školí IS, rieši potreby klienta. Pozícia SAP konzultanta je veľmi podobná pozícii IS konzultanta. V prípade SAP konzultanta je však už v názve pozície určená softwarová technológia SAP, ktorá integruje procesy vnútri podniku a medzi podnikmi navzájom.
Scrum v programovaní je iteratívna metodológia agilného vývoja softvéru, používaná na riadenie vývoja produktov. Kľúčovým princípom scrumu je, že počas projektu môžu zákazníci zmeniť svoj názor na to, čo chcú a potrebujú. Nepredvídané výzvy sa nedajú jednoducho vyriešiť tradičným prognózovaním a plánovaním. Scrum master celý proces uľahčuje. Je súčasťou tímu, fyzicky prítomný a zodpovedný za odstraňovanie prekážok tímu. Nie je tradičným vedúcim tímu alebo projektovým manažérom, ale je sprostredkovateľom medzi vývojovým tímom a akýmikoľvek vonkajšími negatívnymi vplyvmi. Zabezpečuje, aby členovia tímu dodržiavali dohodnuté procesy, organizuje stretnutia a podporuje tím v zlepšovaní sa.
Analyzuje a hodnotí bezpečnostné systémy a opatrenia. Identifikuje potenciálne hrozby a určuje najlepšie bezpečnostné opatrenia.
Navrhuje architektúru vyvíjaných riešení – SW/aplikácií s využitím technických noriem pre vývoj, štandardov, nástrojov a platforiem. Spolupracuje na konceptoch a návrhoch riešení a spolupracuje s vývojármi na vývoji.
Je zodpovedný za testovanie produktov (SW/aplikácií) podľa testovacej dokumentácie v priebehu ich vývoja. Tvorí testovaciu stratégiu, navrhuje testy, pripravuje testovacie scenáre. Vykonáva manuálne alebo automatizované testy, zaznamenáva nájdené chyby a odovzdáva svoje poznatky späť do vývoja.
Na základe požiadaviek biznisu definuje architektúru počítačového systému (t.j. systému zloženého zo softvéru/aplikácií i hardvéru/infraštruktúry), vytvára riešenie vrátane procesov, služieb, systémov – IT architektúru. Rieši efektivitu a účinnosť riešenia, zvažuje riziká a vplyv na existujúce systémy.
Inžinier bezpečnosti IT analyzuje, hodnotí a navrhuje opatrenia informačnej bezpečnosti, bezpečnosť ICT a IS voči identifikovaným rizikám. Vyvíja koncepčné riešenia, ktoré zvyšujú bezpečnosť používania rôznych technických nástrojov (internet, telefonický predaj atď.). Rieši aktuálne problémy v používaní zabezpečenia priamych komunikačných a predajných kanálov.
Zabezpečuje chod a prevádzku aplikácií, ich údržbu a navrhuje ich zlepšenia.
Senior pozícia v rámci SSC (centrum zdieľaných podnikových služieb) pre skúsenejších kandidátov s výbornou znalosťou z oblasti technickej podpory a zákazníckeho servisu, so znalosťou angličtiny a ďalšieho jazyka na výbornej úrovni. Zodpovednosť za samostatnú realizáciu pridelených úloh a riešenie technických problémov, ako je správa a údržba IT infraštruktúry. Podieľa sa na príprave technickej dokumentácie.
Pozícia v rámci SSC (centrum zdieľaných podnikových služieb) pre kandidátov s praxou z podobnej pozície a so znalosťami z oblasti technickej podpory. Zodpovednosť za realizáciu pridelených úloh a riešenia základných technických problémov, ako je správa a údržba IT infraštruktúry. Pre túto pozíciu je nutná znalosť angličtiny na výbornej úrovni.
Junior pozícia v rámci SSC (centrum zdieľaných podnikových služieb) pre kandidátov so znalosťou angličtiny na výbornej úrovni. Má zodpovednosť za podporu užívateľov v oblasti informačných technológií a poskytovanie technickej podpory používateľom PC či iných zariadení.
Veľmi administratívna, ale technická pozícia. Používa sa na miestach, kde je potrebné uchovávať dokumentáciu k technickému riešeniu, kde sa práca buď odovzdá inému tímu, alebo sa predstaví zákazníkom.
Zaisťuje inštaláciu, konfiguráciu a podporu operačných systémov UNIX/Linux, administráciu UNIX/Linux serverov, správu systému, rieši technické problémy a zabezpečuje dostupnosť služieb.
Návrhár UX alebo User experience designer sa zameriava najmä na rôzne aspekty interakcie používateľa a produktu (služby, webové stránky, kamenné obchody atď.). Pojem UX dizajnér môže byť voľne preložený ako dizajnér užívateľskej skúsenosti alebo zážitku, teda toho, čo používateľ zažíva pri interakcii s produktom. Hlavnou úlohou dizajnéra UX je príprava produktových riešení, ktoré budú mať dobrú používateľskú skúsenosť. Návrhár UX sa nezaoberá len samotným produktom, ale zaoberá sa aj celkovou problematikou okolo daného produktu. Berie do úvahy všetky potenciálne nástroje, ako je webová stránka, e-shop, newsletter, leták, brožúra, obal výrobku, distribúcia atď.
Konzultant UX sa dokáže vcítiť do správania návštevníkov a pozrieť sa na stránku ich očami. Pozerá sa na každý prvok webovej stránky, aplikácie alebo systému a premýšľa o jeho účele. Pozná pravidlá použiteľnosti. Odráža postupy v odvetví, ak nie sú jasné. Vykonáva testy a pozoruje správanie používateľov na stránke, v aplikácii alebo systéme a používa na to rôzne nástroje na sledovanie.
Je zodpovedný za koordináciu vývojových aktivít pri vývoji softvéru, môže riadiť vývojové projekty a byť v kontakte s klientmi (nemusí priamo riadiť vývojový tím).
Pozícia vhodná pre skúsenejších kandidátov z oblasti technickej podpory a zákazníckeho servisu s praxou 2–4 roky a s výbornou znalosťou angličtiny. Zodpovednosť za vedenie tímu, nábor a zaškoľovanie, plánovanie zmien a rozvoj zamestnancov.
Je skúseným SW testerom, ktorý vedie tím testerov. Je zodpovedný za ich výsledky a ručí za kvalitne odvedenú prácu.
Vyvíja relačné (bežné) databázy, ktoré umožňujú riešiť úlohy zamerané najmä na analytické vyhľadávanie nad veľkými súbormi údajov. Dátový sklad musí obsahovať nástroj na načítanie údajov z rôznych zdroje údajov, pričom tieto zdroje môžu mať rôzne dátové formáty a rôzne fyzické umiestnenie. Nemusí sa jednať len o relačné databázy.
Zabezpečuje inštaláciu, konfiguráciu a podporu operačného systému Windows a administráciu serverov Windows. Rieši technické problémy, spravuje prístupy k systémom, podporuje siete a desktopové riešenia.
Vyvíja technológie na automatizáciu podnikových procesov, ktorá používa virtuálne softvérové roboty (digitálne roboty/boty) na vykonávanie manuálnej, časovo náročnej práce alebo repetitívnych úloh.
V rámci firemnej štruktúry ide o najskúsenejšieho užívateľa daného modulu. Ovláda funkcionality, často disponuje nadštandardnými prístupovými právami, je technickejšie zameraný. Môže systém do istej miery debuggovať, nemá však dostatočné technické znalosti potrebné k jeho vývoju. Je focusovaný štandardne na jeden, prípadne viacero podobných SAP modulov.