Najväčšie rozdiely v mzdách žien a mužov
Bratislava 10. októbra 2024 - Podľa dát Štatistického úradu SR bol v roku 2023 medzi mzdami mužov a žien najväčší rozdiel v Trenčianskom kraji...
Pracovný pohovor je pre mnohých stále veľmi stresovou situáciou. Prečo to však niektorí ľudia zvládajú úplne ukážkovo a bez náznaku stresu? Trik je v tom, že väčšina pohovorov je obsahovo takmer identická a dá sa tak na ne perfektne pripraviť.
Táto otázka je veľmi často súčasťou pracovných pohovorov. Ako však odpovedať tak, aby ste sa príliš nevychválili či nezhodili v očiach budúceho zamestnávateľa?
1. Vynechajte čokoľvek osobné! Silné či slabé stránky, ktoré spomeniete, sa musia týkať vašich pracovných schopností.
2. Uveďte 2 (max. 3) silné stránky, ktoré úzko súvisia s pozíciou, na ktorú sa hlásite. Aby jasne naznačovali, že sa na danú pozíciu perfektne hodíte!
3. V prípade slabých stránok uveďte také, ktoré s danou pozíciou absolútne nesúvisia, a teda nemôžu váš budúci pracovný výkon nijako ovplyvniť. Ak vám nič také nenapadá, použiť môžete aj vlastnosť, ktorá je zároveň výhodou i nevýhodou. Napríklad, ak patríte k detailistom, výhodou je, že dodávate bezchybné výsledky, nevýhodou však môže byť, že vám niektoré veci trvajú dlhšie. (Čo sa však v prípade dobrých výsledkov dá prepáčiť. :) )
Je veľmi pravdepodobné, že vám príslušný HR pracovník povie zopár slov o danej firme. Avšak od vás sa očakáva, že ste si už spravili menší prieskum i sami a viete minimálne to, čím sa firma zaoberá. Výhodou však je, ak si naštudujete i máličko viac, napríklad na akých trhoch daná spoločnosť pôsobí či aké projekty chystá. Prejdite si webovú stránku firmy a nahliadnite i na sociálne siete, ktoré vám môžu priblížiť firemnú kultúru.
Prečo to však absolvovať? Na základe týchto informácií sa môžete na pohovore spýtať na niektorý z konkrétnych projektov, ktoré firma plánuje či napríklad na niečo z firemnej kultúry. Zamestnávateľovi tak bude jasné, že sa o firmu zaujímate a že ste sa na pohovor pripravovali.
Táto otázka na záver pohovoru mnohých zaskočí, nakoľko majú pocit, že všetko potrebné už odznelo. Zvyčajne však týmto spôsobom HR pracovník testuje i vašu schopnosť pohotovo reagovať a váš skutočný záujem o danú pozíciu. Čo sa teda môžete opýtať, ak už bolo všetko povedané?
1. ,,Je niečo, čo si môžem pred nástupom doštudovať pre ľahší štart?“
Preukážete tak vašu iniciatívu a ochotu učiť sa.
2. ,,Je ešte niečo potrebné dodať z mojej strany?“ (Dokumenty, potvrdenia...)
Touto otázkou zase ukážete zmysel pre zodpovednosť a vlastnú organizovanosť.
3. ,,Ako by mal prebiehať môj pracovný deň?“/ ,,Ako bude prebiehať zaškolenie?“
Týmito otázkami naznačíte vážny záujem o pozíciu, nakoľko chcete mať čo najviac detailných informácií.
Súčasťou pracovných pohovorov je neraz i kratšia konverzácia v cudzom jazyku. Zväčša sa nejedná o nič náročné, ak si však v jazyku nie ste istí, je dobré sa pripraviť. Okrem online kurzov orientovaných na cudzí jazyk, je skvelou alternatívou absolvovať hodinu či dve v jazykovej škole s učiteľom, ktorý vás v rámci tohto času pripraví konkrétne na pohovor v určitom jazyku. Prejdete si bežné frázy, otázky a odpovede, a zrejme dostanete i zásobu najčastejšie vyskytujúcich sa slovíčok. Túto možnosť poskytujú mnohé jazykové školy, stačí sa len informovať u niektorej vo vašom okolí. Ak aj viete, že jazyk ovládate, no zvykne vás premôcť stres, takýto rýchlokurz vám môže dodať potrebnú istotu a sebavedomie.
Na pohovor nikdy nemeškajte. Pokiaľ je to možné, doprajte si značnú časovú rezervu, nikdy neviete, aká bude doprava. Ak sa na miesto dostavíte oveľa skôr, dajte si niekde v blízkosti kávu a počkajte. Ak naopak HR pracovník či priamy nadriadený nechá čakať vás, nerozčuľujte sa a nepanikárte. Je možné, že len testuje vašu trpezlivosť.
A ako hovorí zlaté pravidlo úspešných, obliekajte sa pre pozíciu ktorú chcete, nie ktorú aktuálne máte. Základ je však prísť oblečený slušne a čisto.
Ak vám na pohovore ponúknu kávu či vodu, pred odchodom sa informujte, kam môžete odložiť pohár. Preukáže tým dobré spôsoby a pokoru.
Tak, to je všetko. Teraz patríte k expertom na pohovor, ktorých nič nerozladí! :) Veríme, že vám bol článok nápomocný a držíme päste na najbližšom pohovore!