Zásadným faktorom, ktorý bude slovenský trh práce ovplyvňovať na budúci rok, je nedostatok ľudí.
Bratislava 11. decembra 2024. Aké sú najdôležitejšie trendy, ktoré budú mať na pracovný trh na Slovensku vplyv v roku 2025? Odborníci na...
Vysoká nezamestnanosť či nedostatok skúseností nie sú definitívne prekážky pre absolventa pri hľadaní zamestnania. Najväčšie výzvy často prichádzajú, keď absolventi nevedia, ako efektívne hľadať prácu, alebo nie sú dostatočne odvážni robiť veci inak. Prečítajte si naše tipy a naučte sa ako sa zbaviť nálepky „som na podpore"!
Po promócii to nie je hanba začať s "junior" prácou v akejkoľvek spoločnosti pôsobiacej v oblasti, ktorú ste si zvolili. Na začiatku môžu Vaše povinnosti zahŕňať dvíhanie telefónu alebo podradnejšie úlohy. Avšak, môžete sa dohodnúť so svojím zamestnávateľom na takzvanom procese, ktorý vám umožní vidieť a vyskúšať si procesy a pracovať vo všetkých oddeleniach firmy, aby ste lepšie porozumeli tomu, ako firma funguje. Byť iniciatívny a ochotný učiť sa nové veci sa vždy ocení.
Je prirodzené, že šanca absolventa na získanie pracovného miesta stúpa v prípade, keď neprejavuje pohŕdanie pre nie až tak dobre platenú prácu, a nebojí sa presťahovať kvôli práci. Všetky kroky podniknuté za účelom dosiahnutia skúsenosti sa oplatia skôr či neskôr.
Nepodceňujte svoje jazykové zručnosti. Angličtina je základnou požiadavkou v IT, obchode alebo službách; a znalosť nemčiny ako druhého jazyka je veľká výhoda. Vo veľkých nadnárodných spoločnostiach, sa jazyky ako ruština, španielčina, francúzština, alebo dokonca japončina a čínština tiež zídu.
V prípade, že budete musieť byť plynulý a aktívny v komunikácii, to najlepšie, čo môžete urobiť, je stráviť nejaký čas v zahraničí. Denné používanie daného jazyka bude najlepší učiteľ.
Cenné skúsenosti je možné získať prostredníctvom neplatených príležitostí. Môžete si byť istí, že naokolo je ich veľa. Vo väčšine spoločností radi použijú neplateného asistenta. Vyberte si spoločnosť, ktorá vás zaujíma a požiadajte sami o miesto. Výhodou neplatených stáží je, že ak sa dobre osvedčíte a firme sa páčite, môžete dostať ponúknutú platenú prácu. Dokonca aj keď sa tak nestane, napriek tomu ste získali prax, na ktorej potom môžete budovať niekde inde.
Pokiaľ nemajú veľkú potrebu získať nových zamestnancov, mnoho firiem ani nezverejňuje svoju aktuálnu ponuku pracovných miest . Alebo môžu oznámiť voľné miesto len v sekcii „Kariéry" na svojej web stránke, ale verejne nikde inde. Ak sa nespýtate, nedostanete! Ak máte naozaj záujem o prácu v konkrétnej spoločnosti, mali by ste sa opýtať priamo. Túto stratégiu často používajú firmy, ktoré naberajú zamestnancov: majú záujem vedieť, či sú absolventi dostatočne nezávislí, aby si našli spôsob ako dosiahnuť to, čo chcú.
Hľadanie práce je len iný druh práce. Je to práca na plný úväzok, ak to myslíte vážne. Takže je potrebné stráviť čas na internete, prechádzať novými ponukami a mať k dispozícii najnovšie novinky o priemyselnom sektore a aktualizácie o všetkých podnikoch, kde by ste chceli pracovať. Každý deň poslať aspoň jeden kvalitný životopis s motivačným listom. Poslať 40 až 100 životopisov za mesiac je naozaj veľa práce. Avšak, je to osvedčený spôsob pre absolventov ako zvýšiť svoje šance na získanie zamestnania.
Vyskúšajte niekoľko typov motivačných listov a nebojte sa rizík. Niektoré firmy môžu byť nadšené vidieť dlhý zoznam praxových pobytov, iným sa nemusí chcieť čítať zdĺhavé nadnesené texty a sú viac spokojné s jednoduchými vetami, ako sú: "Mám záujem pracovať pre vás. Prosím kontaktujte ma na telefónnom čísle ... "
TIP: Prajete si predstaviť sa v najlepšom svetle? Učte sa od odborníkov, pozrite sa ako napísať životopis .