Sociálne médiá tu nie sú len na zdieľanie fotografií z najrôznejších akcií či na spojenie s dávno stratenými priateľmi. Sú aj užitočným nástrojom pri hľadaní práce. Vďaka ním sa môžete dozvedieť o zaujímavých ponukách, sledovať svoje obľúbené značky či spoločnosti a tiež veľmi jednoducho prezentovať samých seba ako uchádzačov o prácu.
Dajte si ale pozor. Rovnako jednoducho nás môžu potenciálni zamestnávatelia zamietnuť, ak vaša digitálna prezentácia bude pôsobiť neprofesionálne či vyslovene nevhodne. Najrôznejšie infantilné videá so zvieratkami či politické názory môžu byť populárne medzi vašimi priateľmi, zamestnávateľ sa na to ale asi bude pozerať inak.
Pripravili sme pre vás niekoľko ukážok, čo rozhodne na sociálne siete nepatrí:
1. Kontroverzné príspevky
Či už ste fanúšikom akejkoľvek politickej strany alebo si stojíte za extremistickými názormi, je to iba vaša voľba. Je ale možné, že niekto na druhej strane s vami nebude súhlasiť. Ak je to práve váš potenciálny zamestnávateľ, pravdepodobne sa telefonátu od neho nedočkáte.
2. Ilegálna aktivita
Akákoľvek aktivita za hranicami zákona vám prácu určite nezaistí. Verejné priznania týkajúce sa ničenia majetku či ublíženia na zdraví bezdomovca skončí skôr návštevou polície, ako pozvánkou na pohovor.
3. Ohováranie súčasného či predchádzajúceho zamestnávateľa
Čokoľvek negatívne poviete o vašom predchádzajúcom zamestnávateľovi, môže váš budúci zamestnávateľ vnímať tak, že niečo podobné budete hovoriť aj o ňom. Akokoľvek vás láka sa na sociálnych sieťach posťažovať, či už ste alebo nie ste v práve, nerobte to! Nechajte si to na doma k večeri.
4. Všeobecné sťažovanie či pesimizmus
Keď sme už pri tom sťažovaní- vyvarujte sa negatívnym príspevkom či večnému pesimizmu. Nikto asi nechce v práci sedieť vedľa človeka, ktorý sa nedokáže z ničoho tešiť a naopak má so všetkým problém.
5. Nadávky či urážky
Ak sa vo vašom sprievodnom liste prezentujete ako nekonfliktný typ, asi nie je dobrý nápad na sociálnych sieťach ľudí urážať alebo sa prezentovať častými nadávkami.
6. Fotografie
Asi každý z nás má fotografiu, ktorú nechce ukázať svetu, a už vôbec nie svojmu zamestnávateľovi. Obmedzte preto zdieľanie inkriminujúcich fotografií a držte vašu profesionálnu úroveň na určitej hranici. Samozrejme ale nie ste jediní, kto na sociálnej sieti zverejňuje fotografie. Pre tieto príležitosti odporúčame, aby ste si zapli možnosť schvaľovania príspevkov. Tak sa na vašej stene objaví iba to, čo sami schválite. Nechcené fotografie tak zostanú nezverejnené.
7. Neaktívny profil
V dnešnej dobe niektorí zamestnávatelia pri hodnotení vašej osoby zvažujú nielen vaše profesné kvality, ale aj váš osobný život a aktivitu vo virtuálnom svete. Malá aktivita či absolútna neviditeľnosť na sociálnych sieťach vám síce zaručí, že sa váš budúci zamestnávateľ nedostane k žiadnym kompromitujúcim informáciám či fotografiám, nedozvie sa ale ani nič navyše a zistí, že asi nie ste najväčšími fanúšikmi nových trendov či technológií.
Zaujímate sa o digitálny svet? Prečítajte si pár radov a tipov, ako si na internete získať a udržať dobré meno.