Zásadným faktorom, ktorý bude slovenský trh práce ovplyvňovať na budúci rok, je nedostatok ľudí.
Bratislava 11. decembra 2024. Aké sú najdôležitejšie trendy, ktoré budú mať na pracovný trh na Slovensku vplyv v roku 2025? Odborníci na...
Dostávate emaily alebo sms žiadajúce registračný poplatok za sprostredkovanie práce? Pozor, môže ísť o podvod. Personálna agentúra Grafton upozorňuje, že za sprostredkovanie práce či brigády na Slovensku alebo v zahraničí sa od záujemcov nevyžadujú nikdy žiadne peniaze ani čísla bankových účtov či kariet.
Našli ste výhodnú ponuku práce alebo lákavú brigádu a personálna agentúra od vás chce citlivé údaje, ako číslo platobnej karty, číslo účtu v banke alebo dokonca peniaze vopred za sprostredkovanie takejto práce? Personálna agentúra Grafton v posledných dňoch zaznamenala, že pravdepodobne skupina zameraná na kyber podvody, zneužíva meno ich spoločnosti a kontaktuje ľudí prostredníctvom telefónnych čísel a e-mailov a požaduje vyplnenie osobného dotazníka s citlivými údajmi.
Ako upozornila Jitka Kouba, marketingová riaditeľka personálnej agentúry Grafton a Gi Group, ak dostanete takýto mail alebo sms, zrejme si vás vyhliadli podvodníci: „Za sprostredkovanie práce sa nikdy neplatí. Preto odporúčam, aby si každý pri hľadaní práce overil webovú stránku personálnej agentúry, kontaktné údaje a podobne. Každá sprostredkovateľská spoločnosť tiež musí mať platné povolenie od Ústredia práce, ktoré je možné overiť na stránke www.upsvar.sk. Ak dostanete sms alebo email žiadajúci poplatok, môže ísť o podvod.“
Podvodníci získavajú dáta užívateľov zo sociálnych sietí a po falošných inzerátoch skúšajú ďalšie metódy, ako obrať ľudí hľadajúcich prácu o peniaze. Zasielajú podvodné emaily a sms, ktoré obsahujú žiadosti o citlivé údaje alebo platby za sprostredkovanie práce. Phishingové emaily a sms môžu napodobňovať existujúce profily personálnych agentúr. Môžu vyzerať ako reálna HR komunikácia, no doména emailu často nie je firemná a telefónne číslo nemusí sedieť.
„Personálna agentúra potrebuje základné údaje ako meno, priezvisko či adresu. Rozhodne však nebude žiadať číslo občianskeho preukazu, pasu, číslo účtu alebo akékoľvek heslá,“ vysvetľuje Jitka Kouba. Je dôležité zapamätať si, že za sprostredkovanie práce či brigády sa nikdy neplatí - ani vopred, ani potom.
Ak záujemca dostane email alebo sms o pracovnej pozícii, mal by si dávať pozor, čo otvára a na ktoré odkazy kliká. Personálna agentúra nikdy nevyžaduje od kandidátov žiadne vypĺňanie osobných údajov cez e-mail, rozhodne nie uvádzanie čísel bankových účtov, ani platby za služby. Ak teda dostane uchádzač pochybnú správu, nemal by na ňu reagovať a telefónne číslo aj e-mail si okamžite zablokovať.
„Ak máte pochybnosti o dôveryhodnosti správy, odporúčame overiť si informácie priamo u nás a ak si hľadáte prácu či brigádu, hľadajte ju cez spoľahlivú agentúru, napríklad takú, ktorá je členom Asociácie personálnych agentúr Slovenska,” radí odborníčka z Graftonu a dodáva: „V prípade, že ste už nejaké citlivé údaje oznámili, predovšetkým teda čísla účtov, alebo ste dokonca niečo podvodníkom uhradili, zablokujte si svoje platobné karty, informujte o tejto bezpečnostnej hrozbe svoju banku a ohláste všetko na polícii, pretože ste pravdepodobne obeťou podvodu.”