personalisti sa vas opytaju, co viete o firme

Personalisti sa vás opýtajú, čo viete o firme

Personalisti sa vás opýtajú, čo viete o firme

Personalisti si často overujú, čo viete o firme, do ktorej ste si poslali životopis. Ak pri tejto otázke pohoríte, vylúčia vás spomedzi kandidátov na danú pozíciu.

Napísať dobrý životopis či motivačný list je jedna vec, mať dobré predpoklady, schopnosti a zručnosti na ponúkanú pozíciu druhá.

„Základom úspechu pri pracovnom pohovore je určite príprava,“ hovorí Miroslav Garaj, manažér personálnej agentúry Grafton Recruitment Slovakia. Je veľmi dôležité, aby si kandidát naštudoval čo najviac informácií jednak o spoločnosti, do ktorej sa o miesto uchádza, a jednak o pozícii, na ktorú svoju žiadosť poslal.

„Treba mať jasno v tom, či spĺňate požiadavky na danú pozíciu – ak nie, musíte mať pripravené argumenty, prečo nie,“ hovorí Garaj. Rovnako je dôležité pripraviť sa na testovanie cudzích jazykov, opísanie svojho hobby v angličtine už nemusí stačiť. Pripraviť sa na klasický pracovný pohovor však nie je až také ťažké, otázky, ktoré personalisti pri pohovoroch kladú, sa totiž často opakujú.

Personalisti si často overujú, čo viete o firme, do ktorej ste si poslali životopis. Podľa odpovede vedia vylúčiť tých, ktorým je jedno, kde budú pracovať, pretože si nedali ani tú námahu, aby si o svojom budúcom zamestnávateľovi niečo zistili. Takisto by ste si nemali vymýšľať. Napríklad po otázke, či sa súčasne uchádzate aj o iné miesto, môžete pripustiť, že sú ešte dve-tri pozície, pri ktorých situácia nie je doriešená, ale hneď druhým dychom by ste mali dodať, že radšej by ste pracovali tu, a samozrejme vysvetliť prečo.

Argumenty, prečo je dané miesto pre vás zaujímavé, nie je ťažké premyslieť si vopred. Zaskočiť by vás nemala ani otázka, prečo by mali prijať na dané miesto práve vás. Práve tu by ste mali spomenúť svoje schopnosti a kvalifikáciu – napríklad dobré komunikačné a organizačné schopnosti, dosiahnuté výsledky či znalosť jazykov.

„Uchádzači sa nie vždy cítia pohodlne ani pri otázkach týkajúcich sa ich platových očakávaní,“ uviedol Garaj z Grafton Recruitment. Každý uchádzač by sa mal vedieť ohodnotiť.

Najhoršia odpoveď, aká môže byť, je neviem. O výške platov v odbore by ste mali mať prehľad, podľa toho prispôsobte sumu, ktorú vyslovíte. Nepodceňujte sa, ale ani nepreháňajte. Hlavne nespomínajte, že živíte tri deti a splácate hypotéku. To nikoho nezaujíma.

Celý článok si môžete prečítať TU.

Dátum zverejnenia článku: jún 2011