Záujem o brigády výrazne rastie, vláda plánuje 5000 nových miest

Záujem o brigády výrazne rastie, vláda plánuje 5000 nových miest

Prepúšťanie, ktoré spustila pandémia, spôsobilo rast záujmu o brigády. Už v apríli sa po ponukách začali obzerať pracovníci zo sektora gastronómie a hoteliérstva, ktorí prišli kvôli núdzovému stavu o stabilný príjem. Nárast záujmu zaznamenali v pobočkách agentúry Grafton Recruitment aj medzi študentami, ktorým odpadla výuka. Ponuka od zamestnávateľov však s prichádzajúcou recesiou medziročne poklesla a mnohé spoločnosti začali tradičné brigádnické miesta obsadzovať kmeňovými zamestnancami.  

 

Najväčší záujem majú brigádnici o prácu v administratíve, no najširšia ponuka je aktuálne vo výrobe, skladoch, supermarketoch a v poľnohospodárstve. Tu by mal počet príležitostí narásť. „Na sezónne poľnohospodárske práce naberali slovenské firmy prevažne cudzincov z Ukrajiny a balkánskych krajín. S nimi sa však tento rok nedá počítať, preto sa budú musieť zamerať na nábor v regiónoch,“ hovorí Branislav Jančuška z personálnej agentúry Grafton Recruitment.

 

Zvýšený záujem o brigádnikov prejavili obchody, ktoré minulý týždeň znova zaviedli nedeľný predaj. Brigádnici im v týchto dňoch pomáhajú s nábehom zamestnancov na sedemdňové pracovné zmeny. Naopak, na trhu je nedostatok tradičných letných brigád v gastroprevádzkach. Zamestnávateľov by pri ponuke brigád v poľnohospodárstve mala toto leto stimulovať nová vládna podpora, ktorá cez tzv. Inštitút sezónnych prác plánuje vyčleniť 12 miliónov eur a podporiť tak vytvorenie 5000 pracovných miest. Podstatou tohto programu bude preplácanie povinných odvodov zamestnávateľa až do výšky 398,52 eura na mesiac a zamestnanca, čím sa zatraktívnia práce ovocinárov a zeleninárov, o ktoré doteraz uchádzači na Slovensku záujem nemali. „Predpokladáme, že po ukončení vládnej podpory nastane ďalšia vlna prepúšťania, cez leto teda narastie počet ľudí, ktorí budú hľadať možnosť zárobku. Akýkoľvek krok vlády, ktorý brigády finančne zatraktívni, pomôže preklenúť obdobie, pokým sa ekonomika znova neoživí,“ vysvetľuje Branislav Jančuška.

 

V Bratislavskom kraji si podľa zistení agentúry Grafton Recruitment brigádnik v závislosti od profesie zarobí v priemere 4,50 až 6 eur na hodinu, v Trnavskom a Nitrianskom kraji 4,30 až 5,5 eur, v Žilinskom kraji 4,30 až 5,5 eur, v Košickom, Banskobystrickom, Trenčianskom a Prešovskom kraji 4 až 5 eur. Okrem dlhodobých brigád rastie záujem aj o jednorazové a víkendové brigády, ktoré vyhľadávajú zväčša pracujúci ľudia. Ponuky tohto typu však miznú do niekoľkých hodín po zverejnení. Podobne rýchlo, maximálne do niekoľkých dní, sa obsadzujú aj najobľúbenejšie brigády v administratíve, prípadne HR, IT a financiách.