Zásadným faktorom, ktorý bude slovenský trh práce ovplyvňovať na budúci rok, je nedostatok ľudí.
Bratislava 11. decembra 2024. Aké sú najdôležitejšie trendy, ktoré budú mať na pracovný trh na Slovensku vplyv v roku 2025? Odborníci na...
24.02.2016 | Radovan Žuffa
To, že štúdium je aj o peniazoch, vie každý. Nie však preto, že ich potrebujete, aby ste sa na štúdium dostali. Hoci by financie mali byť až na druhom mieste pri výbere štúdia či vysokej školy, občas je dôležité rozhodovať sa aj podľa nich. Prinajmenšom podľa toho, koľko ako absolvent danej školy budete zarábať. Profit prináša prehľad toho najdôležitejšieho.
Prišiel čas zabudnúť na maturitný večierok a premýšľať o budúcnosti. Pre mnohých mladých ľudí bude rozhodnutie o tom, ktorú vysokú školu si vybrať, kľúčové. Môže pomôcť určiť, či nájdu pocit naplnenia. Výberom vhodnej školy sa dá ovplyvniť osobné šťastie, uplatnenie na trhu práce i životná úroveň. Voľbu nedávno sprehľadnili personalisti spoločnosti Grafton Recruitment.
Atraktívnym absolventom je človek, ktorý nielen študoval, ale snažil sa počas štúdia získať aj nové skúsenosti a zručnosti
V praxi sa stretávajú s absolventmi, ktorí si často ťažko hľadajú prácu. „Jedným z dôvodov je, že mladí ľudia veľakrát nevedia, čo chcú, a blúdia vo svete nesplnených očakávaní. Životopis posielajú všade, kde sa dá. Keby ste sa ich opýtali, ktoré spoločnosti oslovili, pravdepodobne by si nespomenuli na všetky,“ uvádzajú odborníci z Grafton Recruitment.
V prvom rade sa vypláca sledovať trendy. Tie sa dnes, samozrejme, dosť rýchlo menia. Nemožno očakávať rovnaké podmienky a požiadavky na trhu práce aj po piatich rokoch štúdia. Dá sa však napriek tomu vyšpecifikovať niekoľko odporúčaní a typov zamestnaní, ktoré budú mať aj v dlhšom časovom horizonte najlepšiu perspektívu.
Rozhodnutie, ktorú školu si vybrať, je pre mladých ľudí kľúčové. Nielen pre pocit osobného naplnenia, ale aj pre budúce uplatnenie na trhu práce
Personalisti odporúčajú sledovať dobu a ísť s trendmi. Dôležité je podľa nich nakuknúť aj za hranice Slovenska a vybrať si prípadne štúdium v zahraničí, stáž či vzdelávací program.
Zdroj: Shutterstock.com
Hoci veľa ľudí neskončí priamo v odbore. ktorý vyštudovali a niekedy je taká medziodborová fluktuácia dokonca žiaduca, väčšinou výber vysokej školy ovplyvní nadlho naše smerovanie. Pri výbere školy by si mal preto každý položiť tieto otázky: Aké mám schopnosti, zručnosti a predpoklady? Čo ma baví? V čom som naozaj dobrý? Aký som osobnostný typ? Som kreatívny či skôr výkonný človek? Čo hovorí realita a trh práce? Aká forma a dĺžka trvania štúdia bude pre mňa najvhodnejšia?
Pôvodný článok si môžete prečítať TU.