Bratislava 30. mája 2024 - Obdobie prázdnin je pre mnohých študentov nielen časom vytúženého voľna a oddychu. Je aj príležitosťou zarobiť si, prípadne získať cenné skúsenosti, ktoré im neskôr pomôžu lepšie sa uplatniť v pracovnom živote. Kedy by si mali začať hľadať brigádu a na čo by si mali dať pri pracovných ponukách pozor? Opýtali sme sa odborníčky z personálnej agentúry Grafton.
Na hľadanie brigády na prázdninové mesiace majú síce študenti ešte nejaký čas, špecialisti z personálnej agentúry Grafton však odporúčajú sledovať ich ponuku už teraz. „V ponuke sú napríklad už brigády v poľnohospodárstve – sezóna zberu jahôd je v plnom prúde a pokračovať sa bude čerešňami, marhuľami, broskyňami atď. až do októbra,“ pripomína marketingová riaditeľka Jitka Kouba, podľa ktorej je tento rok dôvodom na dostatočne včasné hľadanie brigády aj situácia v ekonomike. „Firmy totiž ešte stále pociťujú následky nedávnej vysokej inflácie a útlmu spotrebiteľského dopytu, preto sa snažia znížiť náklady na brigádnikov a prácu, na ktorú si ich v minulosti najímali, rozdeliť medzi svojich kmeňových zamestnancov,“ vysvetľuje. Dôsledkom je tak pokles ponuky brigád. Odborníčka z Graftonu preto nepredpokladá, že by sa tento rok zopakovala situácia z minulosti, kedy záujem firiem o brigádnikov a sezónnych pracovníkov prevyšoval dopyt zo strany uchádzačov.
Kde sa dá v lete zarobiť najlepšie?
Podľa dát personálnej agentúry Grafton brigádnické mzdy tento rok v podstate kopírujú úroveň z vlaňajška. Aj za tým treba hľadať fakt, že ponuka brigád je nižšia. „Odmena za jednoduché a pomocné práce, napríklad v obchode alebo v typicky letných službách ako sú kúpaliská či rôzne dovolenkové aktivity, býva približne 5 – 6,50 € za hodinu. Lepšie platené sú potom brigády, ktoré sú buď fyzicky náročnejšie, alebo si vyžadujú odborné znalosti, prípadne predchádzajúcu prax v odbore,“ konkretizuje Jitka Kouba.
Tí, ktorí chcú v lete zarobiť viac, sa môžu poobzerať aj po brigádach v zahraničí – pre Slovákov je lákavé najmä susedné Rakúsko, finančne zaujímavé je však aj Nemecko a ďalšie krajiny zo severu a západu Európy. Okrem brigád v poľnohospodárstve si tu študenti vedia zarobiť na stavbách, v skladoch či vo výrobe. Obľúbené sú tiež typické letné dovolenkové destinácie ako Španielsko, Grécko či Taliansko. Záujemcovia sa tu môžu poobzerať najmä po práci v cestovnom ruchu – napríklad hotely zvyčajne hľadajú animátorov alebo letnú výpomoc na upratovanie, viac práce zvyknú mať v lete aj v reštauráciách, baroch či kuchyniach. Odborníčka však upozorňuje, že najmä pri hľadaní práce v zahraničí je potrebná vyššia opatrnosť, aby sa mladí ľudia, predovšetkým dievčatá, nestali obeťou podvodníkov.
Vysoký zárobok môže byť aj pascou
Varovným signálom, že s ponúkanou brigádou nemusí byť všetko v poriadku, môže byť pre študentov aj nadštandardne vysoký zárobok za nenáročnú prácu. „K typickým rizikovým praktikám, ktoré vyzerajú na prvý pohľad lákavo, no v konečnom dôsledku na ne môžu záujemcovia doplatiť, patrí aj podozrivo vyzerajúca ponuka práca len pre dievčatá alebo práca bez zmluvy,“ upozorňuje odborníčka z personálnej agentúry a radí: „Vždy by ste mali trvať na tom, aby bola vaša zmluva alebo dohoda o brigáde v písomnej forme, a tiež na tom, aby bola podpísaná oboma zmluvnými stranami, ideálne osobne. Práve písomná zmluva totiž chráni záujemcu o prácu pred väčšinou neserióznych praktík.“ Zmluva by pritom mala obsahovať okrem základných údajov o uchádzačovi a o budúcom zamestnávateľovi aj práva a povinnosti oboch strán, a tiež informáciu o tom, v akom prípade sa dá od zmluvy odstúpiť.
Pozor si treba dať podľa jej slov aj na lákavé ponuky práce v zahraničí, pri ktorých sa vopred vyžaduje zaplatenie zálohy či poplatku za sprostredkovanie. Ako upozorňuje zástupkyňa personálnej agentúry Grafton, v zmysle zákona o službách zamestnanosti nesmú domáce agentúry za sprostredkovanie práce v zahraničí brať odmenu od záujemcov o prácu: „Štandardný postup je taký, že si agentúra dohodne úhradu s partnerom v zahraničí, pre ktorého pracovníkov hľadá.“ Keď sa teda od brigádnika vyžaduje vstupný poplatok vopred, často ide o podvod.
Ak sa chcú záujemcovia o brigádu vyhnúť podvodníkom, v prvom rade by sa mali zamyslieť nad obsahom pracovného inzerátu. Odborníčka tiež odporúča každú ponuku práce si preveriť: „Seriózna firma by sa mala dať dohľadať na internete a na jej stránke by mali byť dostupné všetky kontakty a dôležité informácie, vrátane IČO. O slovenských firmách, agentúry sprostredkujúce prácu v zahraničí nevynímajúc, sa dajú nájsť informácie aj v Obchodnom registri alebo na online platformách, ktoré poskytujú finančné a právne dáta. Z tých sa dá o firme veľa dozvedieť. Aj na platených portáloch s takýmto obsahom sa pritom dajú nájsť zadarmo dôležité základné informácie zo spoľahlivých zdrojov.“
Peniaze nemusia byť jediným profitom
V rámci študentskej brigády sa dá taktiež spojiť „výhodné s užitočným“. Predovšetkým pri práci v zahraničí majú mladí ľudia možnosť si nielen zaujímavo zarobiť, ale sa aj zdokonaliť v cudzom jazyku. Takáto brigáda sa teda dá chápať tiež ako vhodná prax, ktorá im po skončení školy rozšíri možnosti nájsť si atraktívnejšie zamestnanie. Podľa odborníčky z personálnej agentúry uprednostňujú najmä medzinárodné spoločnosti kandidátov, ktorí nielen ovládajú cudzí jazyk, ale majú aj pracovné skúsenosti zo zahraničia, napríklad z letných brigád. Takíto zamestnanci sa totiž jednoduchšie adaptujú na medzinárodné prostredie vo firme.
Znalosti užitočné pre ďalšiu kariéru môžu študenti získať aj na Slovensku, v takom prípade však už zvyčajne nejde o typicky letné brigády. „Napríklad pozície v administratíve, o ktoré je medzi uchádzačmi o brigády veľký záujem, mávajú skôr dlhodobý charakter. Vyslovene letné brigády v kanceláriách nie sú v ponuke najmä preto, že zaučenie pracovníka trvá dlhšie a investovať doňho takéto úsilie len pre pár týždňov prázdninovej výpomoci nie je zmysluplné. Zamestnávatelia tu teda hľadajú brigádnikov nie iba na záskok v čase letných dovoleniek, ale predovšetkým na dlhodobú spoluprácu,“ vysvetľuje Jitka Kouba.