Zamestnanci by chceli mať pri organizovaní svojho pracovného času viac flexibility a slobody. Nie všetci zamestnávatelia to vidia rovnako
Pandémia COVID-19 urýchlila technologický pokrok, ktorý nám umožnil pracovať virtuálne. Zamestnanci ukázali, že aj na home office dokážu byť efektívni, výkonní a zodpovední. A dnes už sa nechcú nechať pripraviť o túto možnosť ušetriť peniaze i čas, ktorý tak môžu lepšie rozdeliť medzi svoje pracovné aktivity, rodinu, domácnosť a oddych. Prieskum pracovného trhu, ktorý zrealizovala personálna agentúra Grafton ukázal, že až 51 % zamestnancov, ktorí na Slovensku v súčasnosti home office využívajú, ho vníma ako samozrejmosť a 13 % si bez neho dokonca nevie svoju prácu predstaviť. Ohraničenie práce štyrmi stenami kancelárie, ktoré sme v minulosti považovali za dané a nemenné, tak už asi nadobro prestalo byť pravidlom.
Stredná cesta bude zrejme aj tu zlatá
Po pandemickom boome práce z domu firmy zistili, že home office môže mať na zamestnancov vo viacerých profesiách aj negatívny vplyv – či už ide napríklad o tímovú spoluprácu alebo o ich psychickú pohodu či dokonca o duševné zdravie. Niektorí zamestnávatelia to však vnímajú aj z pohľadu výkonnosti a väčšej kontroly svojich zamestnancov. Na druhej strane väčšina pracovníkov dnes už považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť a množstvo ľudí by na novú pozíciu ani nenastúpilo, ak by zamestnávateľ túto možnosť neposkytoval.
„V mnohých odvetviach bude teda aj v budúcnosti zrejme najlepšou cestou hybridný model, kedy zamestnanci striedajú prácu z domu a z kancelárie. Podľa našej analýzy pracovného trhu dnes už praktizuje prácu výhradne z domu menej ako desatina zamestnancov – presnejšie 7 %. Najviac je ich pritom v oblasti IT, až 27 %. Naopak, výhradne v kanceláriách môžeme najčastejšie nájsť zamestnancov z oblasti obchodu a marketingu – až 60 %,“ hovorí Jitka Kouba, marketingová riaditeľka personálnej agentúry Grafton Slovakia a Gi Group.
Žiadaný benefit, kde sa dopyt nestretáva s ponukou
Zamestnanci sú v súčasnosti z množstva práce čoraz viac vyčerpaní, preto sa u nich väčšmi než kedykoľvek predtým prejavuje potreba nastaviť si work-life balance – približne dve tretiny zástupcov pracovníkov z oblasti HR, administratívy, práva, financií, obchodu či marketingu a tri štvrtiny pracovníkov v oblasti IT na to využívajú aj niektorý z variantov pracovnej flexibility, vďaka ktorej získajú čas pre seba, pre svoju rodinu či na starostlivosť o domácnosť.
Taktiež pracovníci výroby majú k dispozícii isté formy prispôsobenia pracovného času, najmä možnosť nadpracovať si hodiny či pružný začiatok a koniec pracovnej doby. No hoci flexibilný pracovný čas
a home office patria podľa prieskumu agentúry Grafton medzi najžiadanejšie benefity, zamestnávatelia ich poskytujú v omnoho menšej miere, než by si ich zamestnanci želali.
„V tomto smere sú na tom najhoršie zamestnanci z radov bielych golierov, teda pracujúci v kanceláriách – mimo zamestnancov IT. Možnosť pracovať z domu alebo flexibilný pracovný čas by privítalo viac než 90 % z nich, zo strany zamestnávateľov im však túto možnosť poskytuje len niečo viac ako polovica. Takmer pre všetkých je pritom možnosť organizovať si svoj pracovný čas slobodnejšie mimoriadne dôležitá,“ upresňuje J. Kouba.
O prieskume Grafton: rozšírený prieskum benefitov - Benefit+ 2024
Do prieskumu sa zapojilo 798 respondentov z celej Slovenskej republiky. Išlo o ľudí v ekonomicky produktívnom veku, vo väčšine prípadov o zamestnancov na plný úväzok. Zastúpení však boli aj pracovníci na skrátený úväzok. Prieskum prebiehal formou online dotazníka. Respondenti boli oslovení e-mailom zaslaným na databázu kontaktov spoločnosti Grafton Slovakia. Vyplnenie dotazníka zabralo respondentom zhruba 10 minút, čo je ideálny čas na udržanie pozornosti.
Vysvetlivky:
- Biele goliere: ide o pracovníkov v kanceláriách, zvyčajne lepšie platené, kvalifikované pracovné pozície z oblasti HR, administratívy, práva, financií, obchodu a marketingu
- Modré goliere: nízko kvalifikované pracovné pozície vo výrobných závodoch a priemysle
- Čierne goliere: kvalifikované pracovné pozície vo výrobných závodoch a priemysle (výučný list, osvedčenie, certifikácia napr. o zváračskej skúške a pod.)