S viac ako 400 miliónmi aktívnych používateľov je LinkedIn najobľúbenejšia sieť pre profesionálov na svete. Na celom svete ho používajú ho profesionáli, ktorí si hľadajú prácu, zamestnávatelia a personalisti, ktorí hľadajú zamestnancov alebo ktorí si budujú užitočné kontakty. Prečítajte si tento podrobný návod, ako vytvoriť a správne vyplniť svoj profil na LinkedIn.
1. Registrácia
Každá sociálna sieť vyžaduje registráciu a LinkedIn nie je výnimkou. Stačí navštíviť domovskú stránku, kde Vás vítajú so slovami „Staňte sa súčasťou najväčšej svetovej siete profesionálov". K dispozícii je krátky formulár na pravej strane pod názvom, kde môžete zadať svoje meno, priezvisko, e-mail a heslo. Budete používať tieto informácie na prihlásenie do LinkedIn.
Po vyplnení formulára kliknite na tlačidlo "Join Now", ktoré vás presmeruje do ďalšieho formulára. Zadajte informácie o svojej adrese a súčasného stavu zamestnanosti - zamestnaný/á, hľadá prácu alebo študent - v tejto podobe.
V závislosti na Vašom stave zamestnanosti môžete zadať ďalšie informácie o svojej súčasnom alebo predchádzajúcom zamestnaní a uviesť názov vašej súčasnej firmy alebo školy, ktorú v súčasnosti navštevujete. Potom kliknite na tlačidlo "Vytvoriť môj profil".
2. Aktiváciu vášho účtu
Po dokončení predchádzajúcich krokov, budete musieť potvrdiť svoju e-mailovú adresu, ktorú ste zadali na začiatku celého procesu. Skontrolujte váš in-box, otvorte prijatý e-mail a kliknite na "Potvrdiť svoju e-mailovú adresu".
3. Nadviazať spojenie s kolegami a známymi
Gratulujeme, aktivovali ste svoj účet. Teraz je potrebné vykonať niekoľko krokov, ktoré vám pomôžu začať váš profil. LinkedIn vás vyzve na zadanie e-mailovej adresy znova a navrhne zoznam ľudí, ktorých máte vo svojich kontaktoch v iných sieťach. To vám umožní nájsť oveľa ľahšie priateľov, ktorí už majú účet v LinkedIn. Networking alebo vytváranie a udržiavanie pracovných kontaktov je veľmi dôležitou súčasťou vášho profesionálneho života.
4. Vyberte typ účtu
Než začnete upresňovať svoj profesijný profil, vyberte typ účtu. Môžete si vybrať predplatné Premium (od 21,99 € mesačne) alebo voľného základný účet, ktorý je zadarmo, ale má obmedzené funkcie a možnosti. Základný účet bude pre začiatok postačujúci, a môžete ho kedykoľvek zmeniť na Premium.
5. Vyplňte Váš profil
LinkedIn sa teraz vás prevedie krok za krokom vyplnením svojho profilu. Postupne vyplňte nasledovné informácie: Skúsenosti Zručnosti a odbornosť, vzdelanie, jazyky a fotografia (profilová fotografia).
Nebojte sa, kedykoľvek môžete znovu zmeniť svoj profil kliknutím na "Upraviť profil" - napravo od vašej profilovej fotografie. Odporúčame, aby ste ho vyplnili po anglicky, ale to záleží na vás a vašich ambíciách. Buďte struční, informatívni a neposkytujte nepravdivé informácie.
a. Kde ste pracovali? (Skúsenosti)
Do políčka Skúsenosti zadajte informácie o svojej súčasnej práci. Nezabudnite na svoju predchádzajúcu pracovnú prax. Uveďte názov doby firmy, pozíciu a obdobie. Môžete zvýšiť svoju dôveryhodnosť tým, že pridáte stručný opis aktivít, ktoré ste vykonávali.
b. Kde ste študovali? (Vzdelanie)
V sekcii Vzdelanie uveďte najvyššiu úroveň vzdelania, ktorú ste dosiahli. Nebojte sa zadať presné údaje o tom, kedy ste dokončili svoje štúdium a snažte sa spomenúť na činnosti, ktoré ste uskutočnili v priebehu štúdia.
c. Povedzte o sebe viac (Ďalšie informácie)
V sekcii Osobné údaje máte možnosť zverejniť osobné informácie, ako je dátum narodenia a rodinný stav. Môžete tiež určiť, kto bude oprávnený tieto informácie vidieť. Pole Záujmy je pre zadanie vašich koníčkov, záujmov alebo činností, ktoré vykonávate mimo práce.
d. Zručnosti a odbornosť
Nehanbite sa odhaliť svoje silné stránky. Uveďte svoje zručnosti a odbornosť heslovite Na základe týchto informácií bude jednoduchšie pre HR špecialistu vás nájsť. Jednotlivé zručnosti taktiež umožnia vaším kolegom a priateľom hodnotiť a zvýšiť atraktivitu vášho profilu.
e. Súhrn
Uveďte stručné zhrnutie vašej osobnosti, profesného smerovania a oblasti vašej činnosti. Pravidelne aktualizujte sekciu Súhrn, aby opisovala vaše aktuálne zameranie čo najpresnejšie.
f. Pridajte multimediálny obsah
Na LinkedIn môžete taktiež nahrať fotografie, videá, prezentácie alebo textové dokumenty. Vytvorte portfólio prác, do ktorých ste boli zapojení. Vizuálny obsah je na internete veľmi dôležitý, preto sa nebojte ho integrovať do svojho profilu.
g. Jazyky, certifikáty a ocenenia
V stĺpci na pravej strane nájdete širokú škálu oblastí, ktoré môžete vyplniť, aby ste zvýšili atraktivitu vášho profilu:
- Jazyky, v ktorých dokážete komunikovať a vaša úroveň znalosti
- Projekty na ktorých ste pracovali
- Publikácie, ako sú knihy, diplomové práce alebo články v časopisoch
- Organizácie, v ktorých ste boli činný
- Dobrovoľnícke aktivity
- Ocenenia
- Dokončené kvalifikačné kurzy
- Získané certifikáty
- Výsledky skúšok
Páčil sa vám náš sprievodca k registrácii na sociálnej sieti LinkedIn? Pozrite si oficiálny profil na YouTube spoločnosti LinkedIn, kde nájdete ďalšie zaujímavé pokyny. A nezabudnite si prečítať 7 tipov, ako získať a udržať si dobrú povesť na internete.